GPS Garmin GPS60

 
 

GPS 60 to odbiornik uzupełniający serię 60 o niedrogie urządzenie pozbawione możliwości pracy z mapami. Pociąga to oczywiście za sobą również brak funkcji automatycznego tworzenia tras. Urządzenie to skierowane jest głównie dla potrzeb nawigacji wodnej oraz turystyki.

GPS 60 zamknięty jest w tej samej, w pełni wodoszczelnej obudowie co bardziej rozbudowane funkcjonalnie modele z obsługą mapy, na pierwszy rzut oka odróżnia go jednak od nich jaskrawożółty kolor obudowy. Kolejną widoczną różnicą jest zastosowany wyświetlacz monochromatyczny (podświetlany), prezentujący informacje w 4 odcieniach szarości. Podobnie jak inne modele tej serii, GPS 60 zasilany jest z dwóch baterii AA (dopuszczalne jest stosowanie akumulatorów) lub źródła zewnętrznego. Do odbioru sygnałów z satelitów przeznaczona jest wbudowana antena quad-helix, możliwe jest również skorzystanie z anteny zewnętrznej (złącze MCX). Urządzenie jest również gotowe do wykorzystania sygnałów z satelitów systemów WAAS/EGNOS.

Pod względem funkcjonalnym, GPS 60 umożliwia wykorzystanie nawigacji GoTo (np. w oparciu o waypointy), nawigacji wg trasy (tworzonej ręcznie) a także według zachowanych w pamięci śladów podróży. Użytkownik ma możliwość przechowywania dość dużej bazy własnych danych - 1000 waypointów, 20 odwracalnych tras oraz 20 śladów (po 500 pkt. każdy). Warto wspomnieć że dla śladu aktywnego (aktualnie rejestrowanego) przeznaczono pamięć 10000 pkt (częstotliwość rejestracji kolejnych punktów może być dobierana automatycznie, można również ręcznie okreslić interwał czasowy lub odległościowy). Wszystkie dane użytkownika przechowywane są w nieulotnej pamięci, dzięki czemu nie zachodzi niebezpieczeństwo ich utraty przez np. wyładowanie baterii.

Mimo to urządzenie wyposażone jest w dwa porty do komunikacji ze światem zewnętrznym: port USB - przeznaczony do wymiany danych z komputerem (tylko protokół GARMIN USB) oraz port RS przeznaczony np. do współpracy z echosondą, repetytorem czy odbiornikiem DGPS (protokoły GARMIN, NMEA, RTCM). Dzięki temu możliwe jest archiwizowanie danych użytkownika na komputerze PC z pomocą oprogramowania przeznaczonego do obsługi urządzeń firmy GARMIN. Korzystając z takiego oprogramowania użytkownik może również m.in. wcześniej zaplanować trasę podróży, czy charakterystyczne punkty i przesłać te dane do pamięci urządzenia.

GPS 60 wyposażony jest w 1 MB pamięci dodatkowej, w której rezyduje fabrycznie załadowana baza miejscowości (punkty z nazwą miejscowości). Pamięć ta może zostać wykorzystana również do załadowania darmowej bazy morskich znaków nawigacyjnych (dostępna w dziale do pobrania), nie można jej jednak wykorzystać dla map czy danych użytkownika.

Z innych dostępnych funkcji wymienić należy alarmy dźwiękowe (kotwiczny, zejścia z kursu, przybycia, punktów niebezpiecznych, czasu) oraz funkcje budzika (urządzenie automatycznie się włącza) i stopera. Oprócz tego dostępne są:

komputer podróży podający statystykę prędkości, odległości i czasów osiąganych w czasie podróży

ekran pór połowów i polowań - podający informacje o najlepszych porach do połowów i polowań w określonej lokalizacji,

ekran słońca i księżyca - graficzna prezentacja ich położenia względem określonej lokalizacji oraz czasów wschodu i zachodu,

tryb nawigacji geocache - umożliwia automatyczne przełączanie nawigacji do najbliższych punktów geocache i automatyczne oznaczanie odnalezionych skarbów,

ekran dużych liczb - umożliwia wyświetlanie dowolnych wybranych przez użytkownika danych w dużych czytelnych polach,

Pakiet standardowy zawiera: odbiornik GPS 60, kabel GPS-PC (USB), oprogramowanie MapSource Trip&Waypoint Manager, pasek zabezpieczający (na rękę), klips na pasek, instrukcję obsługi.

 

Funkcje nawigacyjne

 
 

Pamięć dodatkowa: wbudowana, 1 MB (fabrycznie załadowana baza miejscowości),

Waypointy: 1000 z ikoną i nazwą,

Ślady: aktywny o długości 10000 pkt oraz 20 śladów zachowanych po 500 pkt każdy,

Trasy: 20

Nawigacja geocache,

Alarmy dźwiękowe: kotwiczny, przybycia, zejścia z kursu, punktów niebezpiecznych, czasu,

Budzik i stoper,

Komputer podróży,

Kalkulator pór połowów i polowań,

Ekran słońca i księżyca

Ekran dużych liczb

 

Cechy fizyczne

 
 

Wymiary: 18,0 x 6,1 x 3,3 cm,

Waga: 153 g (z bateriami),

Wyświetlacz: monochromatyczny LCD (4 odcienie szarości) o wymiarach 3,6 x 5,4 cm, rozdzielczość 160 x 240 px, podświetlany (łącznie z klawiaturą),

Moduł GPS: 12 kanałów równoległych, przygotowany do WAAS/EGNOS,

Pamięć danych: nie wymaga podtrzymania bateryjnego,

Antena: wbudowana quad-helix,

Złącze anteny zewnętrznej MCX,

Wodoszczelność: wg IEC-529, IPX 7 (zanurzenie do 1 m na 30 minut),

Zasilanie: 2 baterie alkaliczne AA lub ze źródła zewnętrznego,

Porty: 1 USB (protokół GARMIN USB), 1 RS 232 (protokoły GARMIN, NMEA, RTCM)

 

Strony opracowano na podstawie materiałów reklamowych firm z którymi współpracujemy.